AD8370AREZ-RL7 OverviewThe linear amplifier is packaged in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad case. This is a Variable Gain type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 16. Buffer amplifier has a total of 16 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 5V. The buffer op amp includes 16 pins. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. This op amp can operate from a supply current at 79mA. Voltage gain should remain at 34dB. There are 1 circuits on this op amp. This op amp ic outputs Differential signals, which is one of the many benefits it has. This linear amplifier has a total of 2 elements. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 5.5V. Instrumentation amplifier resistance should remain within the range of 200Ohm. The other type of analog IC used in this op amp ic is known as ANALOG CIRCUIT.
AD8370AREZ-RL7 Features16 Pins
supply voltage of 5V
34dB voltage gain
Output Type: Differential
Resistance of 200Ohm
AD8370AREZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8370AREZ-RL7 Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 200Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8370 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 79mA |
| Power Dissipation | 575mW |
| Slew Rate | 5750V/μs |
| Amplifier Type | Variable Gain |
| Common Mode Rejection Ratio | 77 dB |
| Current - Input Bias | 400pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~5.5V |
| Bandwidth | 750 kHz |
| Gain Bandwidth Product | 750MHz |
| Voltage Gain | 34dB |
| Gain | 34 dB |
| Noise Figure | 7.4 dB |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 5.5V |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |