AD8451ASTZ Overview80-LQFP is how it's packaged.This file is embedded in the Tray package.A 80 termination matches the impedance of a transmission line.This electrical device supplies/analog voltage 5V~36V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 3V~5V.As a result of the base part number, it is possible to find its related parts.It is recommended that the supply voltage be left as 15V.This board is designed with 80 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -55°C.For reliability, it operates at 125°C, its maximal operating temperature.80 pins are present in the device.36V's maximum supply voltage can be supported by it.5V is the maximum voltage that can be supplied to the device in order for it to operate.As you can see, it is mounted in the way of Surface Mount.This device utilizes an analog IC called ANALOG CIRCUIT.Using a supply current of 7mA, this DC switching regulator operates on a DC voltage.
AD8451ASTZ FeaturesAD8451ASTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8451ASTZ AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 639.990485mg |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8451 |
| Pin Count | 80 |
| Output Voltage | 2.5V |
| Max Output Current | 10mA |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 7mA |
| Output Current | 10mA |
| Quiescent Current | 10mA |
| Slew Rate | 100 V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250μV |
| Gain Bandwidth Product | 20MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V~36V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110dB |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5V |
| Input Capacitance | 4pF |
| Number of Batteries | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |