AD8552ARUZ-REEL OverviewIn order to protect the op amps, a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 8. It consists of a total of 8 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 5V battery. It has 8 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 5μV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~125°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 1.95mA and 10 . Maintain 145dB as the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 2 channels on the device. As one of the many benefits of this buffer amplifier, it puts out Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it offers. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 3V. As a result of this, the buffer amplifier is packed in TAPE AND REEL. There is an 975μA quiescent current in linear amplifier.
AD8552ARUZ-REEL Features8 Pins
supply voltage of 5V
145dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
AD8552ARUZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8552ARUZ-REEL Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD8552 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 1.95mA |
| Quiescent Current | 975μA |
| Slew Rate | 0.4V/μs |
| Architecture | CHOPPER-STAB |
| Amplifier Type | Zero-Drift |
| Common Mode Rejection Ratio | 115 dB |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~5.5V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5μV |
| Gain Bandwidth Product | 1.5MHz |
| Unity Gain BW-Nom | 1500 kHz |
| Voltage Gain | 145dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.004μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 115dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Voltage - Input Offset | 1μV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.00005μA |
| Programmable Power | NO |
| Wideband | NO |
| Length | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |