AD8610ARZ-REEL7 OverviewOp amp is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Op amps are J-FET types of amplifier on the chip. Instrumentation amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Linear amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that op amp should be run at 5V. Linear amplifier includes 8 pins. Regarding input offset voltage, buffer amplifier rates 100μV voltage. Surface Mount is the recommended mounting type of operational amplifiers. With regard to operating temperature, op amp ranges -40°C~125°C. Operational amplifier can operate supply current at 3.5mA. You should keep the voltage gain at 105.11dB for the time being. Instrumentation amplifier has 1 channels on it. It is used TAPE AND REEL to pack the op amps. Linear amplifier has a quiescent current of 3.5mA.
AD8610ARZ-REEL7 Features8 Pins
supply voltage of 5V
105.11dB voltage gain
AD8610ARZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD8610ARZ-REEL7 Instrumentational OP Amps applications.
Proportional operation circuits
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD8610 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 3.5mA |
| Quiescent Current | 3.5mA |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Slew Rate | 60V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Current - Input Bias | 3pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±5V~13V |
| Output Current per Channel | 45mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100μV |
| Gain Bandwidth Product | 25MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Unity Gain BW-Nom | 25000 kHz |
| Voltage Gain | 105.11dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.0025μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110dB |
| Low-Offset | YES |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 85μV |
| Settling Time | 600 ns |
| Low-Bias | YES |
| Input Capacitance | 15pF |
| Input Voltage Noise Density | 6nV/sqrt Hz |
| Length | 4.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |