AD9121BCPZ OverviewIn the 72-VFQFN Exposed Pad, CSP package, you will find it. In order to operate it, a voltage supply of 3.3V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The TxDAC+® Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~85°C when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 72 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number AD9121, which is its base part number. In order to make it work, 72 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utili3.3Ved when operated with a supply voltage of 3.3V. With a total of 72 pins, it is equipped with a high level of security. It can accept a maximum voltage of 3.47V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 3.13V is required for it to operate.
AD9121BCPZ Features72-VFQFN Exposed Pad, CSP package
72 pin count
72 pins
TxDAC+® series
AD9121BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9121BCPZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 72 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | TxDAC+® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9121 |
| Pin Count | 72 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | LVDS, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Current-Max | 495mA |
| Architecture | Current Source |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 1.23 Gsps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.13V~3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Settling Time | 20ns (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 1.23 Gsps |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.5 |
| Analog Output Voltage-Max | 1V |
| Analog Output Voltage-Min | -1V |
| Height | 950μm |
| Length | 10.1mm |
| Width | 9.85mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |