AD9520-0BCPZ OverviewA clock integrated circuit is packaged in a Tray-shaped package because it is for use as a clock. There is a clock generator embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package. This clock generator will sustain a maximum temperature of 260 when reflown. There are 64 terminations found in the file. The clock generator ic should be grounded with a voltage of 3.3V. This clock generator receives its inputs from CMOS, LVDS, LVPECL, which is designed to be the clock source. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. An upper frequency limit of 2.95GHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. Due to the Surface Mount-shape, this electronic component can be conveniently installed on the panel. As long as there are 3.135V~3.465V supply voltages provided, clock generator ic should work. Statistics suggest that the ambient temperature be set at -40°C~85°C, which is what is estimated by the test. It's compatible with CMOS, LVPECL logic levels. As far as electrical parts go, this component can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution component. There is a 64-bit clock-generating IC built specifically for microprocessors in this frequency generator. These related electrical parts are available for the base part number AD9520. PLL is designed with 64 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. The output frequency can be amplified as high as possible with its 12 signal outputs. By operating at a frequency of 1.6GHz, RF synthesizer is able to reali1.6GHze high efficiency. On the basis of input data, this RF synthesizer combines clock logic function Clock.
AD9520-0BCPZ FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9520-0BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9520-0BCPZ Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.6GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9520 |
| Output | CMOS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.95GHz |
| Logic Function | Clock |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12, 2:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 33.33MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 50 % |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 950μm |
| Length | 9.1mm |
| Width | 9.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |