AD9522-2BCPZ OverviewIt is packaged using the Tray method since it is a clock IC. Embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 64 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be CMOS, LVDS, LVPECL. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 2.33GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 3.135V~3.465V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with CMOS, LVDS logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Clock Generator, Fanout Distribution component. In this IC, a 64-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 64 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. 12 signal outputs maximi12e the output frequency. Data input is combined with logic clock function Clock to create this RF synthesizer.
AD9522-2BCPZ FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9522-2BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9522-2BCPZ Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9522 |
| Output | CMOS, LVDS |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.33GHz |
| Logic Function | Clock |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12, 2:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 250MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 830μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |