AD9523-1BCPZ OverviewThe Tray package contains it. There is a case with 72-VFQFN Exposed Pad, CSP included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 72 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. There are CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs in this device. The device has 1. normaloperation has a frequency of 1GHz. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 1.768V~3.465V. The component's main purpose is Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH. Output HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL is intended. If you want to search for information about a part, you can use AD9523. There are 72 pins on the device. There are 72 pins on it. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. There is the ability to maintain 14 outputs on the device. There are 2 elements in total. In the case of 3.1GHz, it is capable of achieving excellent efficiency.
AD9523-1BCPZ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL
with 72 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
AD9523-1BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9523-1BCPZ application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 72-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 72 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 72 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 1.768V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 3.1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9523 |
| Output | HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 72 |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Interface | I2C, SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 75.8mA |
| Max Supply Current | 75.8mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:14 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 400MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, SONET/SDH |
| Height | 950μm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |