AD9542BCPZ-REEL7 OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 64-WFQFN Exposed Pad package. 48 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 1.8V should be applied to this electronic frequency generator. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. The maximal supply voltage this clock generator would take is 1.89V. The number of uPs/uCs/Peripheral IC this time clock generator incorporates is CLOCK GENERATOR, OTHER. The supply voltage for this frequency synthesizer should be kept above 1.71V for safety considerations. It may cause ha85°Cards once the operating temperature for the device is set in excess of 85°C. This clock-generating clock generator ic is able to synthesi2415MHze high-quality clock output frequency of 2415MHz. This frequency generator may fail to start up if the ambient temp is lower than -40°C. This clock-generating IC is a 48-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number AD9542, its related parts can be found. There is an available 48 pin on the clock generators.
AD9542BCPZ-REEL7 FeaturesAvailable in the 64-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 2415MHz
AD9542BCPZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9542BCPZ-REEL7 Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | AD9542 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 60MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 2415MHz |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |