AD9544BCPZ OverviewThe Tray method is used for packaging clock ICs. As part of the 48-WFQFN Exposed Pad, CSP package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 48 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 1.8V voltage should be applied. In this clock generator, Differential or Single-Ended is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 2 circuits are implemented. An up to 2.4GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 1.71V~3.465V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of CML, HCSL, LVDS or Single-Ended logic. It has been classified as a Clock Synchronizer electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 48-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number AD9544. There are 48 pins on the frequency generators that are available for use.
AD9544BCPZ FeaturesAvailable in the 48-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 1.8V
AD9544BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9544BCPZ Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Clock Synchronizer |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9544 |
| Output | CML, HCSL, LVDS or Single-Ended |
| Pin Count | 48 |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 2.4GHz |
| Input | Differential or Single-Ended |
| Ratio - Input:Output | 4:10 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 300MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |