AD9553BCPZ OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 32 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. 260 runs using this part's peak reflow temperature. In the device, there are 1. There is a wide range of operating temperatures for -40°C~85°C. Components can produce voltages of 3.135V~3.465V. Its main function is Ethernet, GPON, SONET/SHD, T1/E1. A value of CMOS, LVDS, LVPECL is intended as an output. In order to search for information, you will use the base part number AD9553. A device with 32 pins is designed. The board contains 32 pins. A 3.3V supply voltage should be maintained. In this device, 2 outputs can be maintained. This device uses the ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT telecom IC type. This device is extremely efficient at frequencies of 810MHz. According to SONET;SDH, it will fit the part.
AD9553BCPZ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of CMOS, LVDS, LVPECL
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
AD9553BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9553BCPZ application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 810MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9553 |
| Output | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 162mA |
| Input | CMOS, LVDS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT |
| Main Purpose | Ethernet, GPON, SONET/SHD, T1/E1 |
| Height | 800μm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |