AD9572ACPZLVD-RL OverviewClock generator is packaged in the way of Tape & Reel (TR). Clock PLL is embedded in the 40-WFQFN Exposed Pad, CSP package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 40 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 3.3V allows for high efficiency. Crystal is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 156.25MHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 2.97V~3.63V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. CMOS, LVDS, LVPECL is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer. Clock PLL is equipped with 40 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 40 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. Clock PLL is configured with 7 output. IC clock generator consists of 2 elements.
AD9572ACPZLVD-RL FeaturesAvailable in the 40-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9572ACPZLVD-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9572ACPZLVD-RL Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9572 |
| Output | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 40 |
| Number of Outputs | 7 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 156.25MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |