AD9674KBCZ OverviewIn the manner of 144-LFBGA, CSPBGA, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 14 Bits.It is part of the Tray package, which is included in the download.In the 144 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 144 termination.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 1.8V at all times.A set of 144 pins is included in the design.There is a 144 pin count that is included in this device.There is a way to mount it according to Surface Mount.This device employs the analog IC ANALOG CIRCUIT, which can be thought of as its heart.It is possible to convert numbers to words and figures to words through 8 converters, which are available on the Internet.As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 1.7V for normal operation of the system.When Vsup reaches 1.9V, it means that the maximal supply voltage has been reached.Additionally, IT ALSO REQUIRES 1.4, 3 V contributes to its characteristics as well.
AD9674KBCZ FeaturesAD9674KBCZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9674KBCZ AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 144 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 1.4, 3 V |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9674 |
| Pin Count | 144 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.9V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | LVDS, SPI, Serial |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 14 |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Converters | 8 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 94 dB |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |