AD9709ASTZRL OverviewThis package is included in the 48-LQFP package and is available for purchase. 3.3V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. An FPGA belonging to the TxDAC+® series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~85°C at all times. Using the Tape & Reel (TR) layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 48. Parts related to this part can be found using its base part number AD9709. The device is designed with 48 pins in total. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 5V battery, which can be purchased separately. The device has a total of 48 pins on it. In addition, it is able to support a maximum supply voltage of 5.5V. The unit is capable of working with a minimum supply voltage of 3V.
AD9709ASTZRL Features48-LQFP package
48 pin count
48 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC+® series
AD9709ASTZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9709ASTZRL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TxDAC+® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9709 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation | 450mW |
| Number of Bits | 8 |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.25V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Min Output Voltage | 100mV |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1953% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.1, ±0.1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |