AD9736BBCZRL OverviewThere are two packages that contain it: 160-LFBGA, CSPBGA package and X package. The supply voltage is 1.8V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~85°C range. There is an FPGA model contained in Tape & Reel (TR) in order to conserve space. In total, it has 160 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number AD9736 as a base. In this case, there are 160 pins on the board. The 3.3V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. This device has a pin count of 160 in it. A maximum supply voltage of 3.47V can be applied to this product. The minimal supply voltage required for it is 3.13V.
AD9736BBCZRL Features160-LFBGA, CSPBGA package
160 pin count
160 pins
Minimal input voltage of 1.2V
AD9736BBCZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9736BBCZRL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| Max Power Dissipation | 550mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9736 |
| Pin Count | 160 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Min Supply Voltage | 3.13V |
| Power Dissipation | 550mW |
| Number of Bits | 14 |
| Min Input Voltage | 1.2V |
| Architecture | Oversampling Interpolating DAC |
| Max Input Voltage | 1.2V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 1.2 Gsps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V~1.9V 3.13V~3.47V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~1.9V 3.13V~3.47V |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0342% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5.6 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 1.2 Gsps |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.6 |
| Input Format | SERIAL |
| Analog Output Voltage-Max | 1V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |