AD9740ARZ OverviewA 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains it, and it is available for download. Power is provided by a 3.3V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. FPGAs belonging to the TxDAC® series are a type of FPGA that belong to the TxDAC® series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tube for the purpose of saving space. In total, there are a total of 28 terminations on it. For related parts, use its base part number AD9740. This cable has 28 pins and is designed to connect to a computer. With a 3.3V supply voltage, designers can fully utili3.3Ve the flexibility of the device. Featuring 28 pins in total, it is a versatile device. It can take a maximum of 3.6V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 2.7V, it will work.
AD9740ARZ Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 pin count
28 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC® series
AD9740ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9740ARZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | TxDAC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 145mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9740 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 145mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 9mA |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.25V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 210 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Min Output Voltage | 100μV |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Settling Time | 11ns (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0684% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.7 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 210 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.15, ±0.12 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 81 dB |
| Height | 2.35mm |
| Length | 18.1mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |