AD9748ACPZRL7 OverviewIt is supplied in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package. It is powered from a supply voltage of 3.3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. It is a type of FPGA belonging to the TxDAC® seies. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when operating. This FPGA model is contained in Tape & Reel (TR) for space saving. It is designed with 32 terminations. Its base part number AD9748 can be used to find related parts. It is designed with 32 pins. When operating with the supply voltage of 3.3V, designers can fully make use of its flexibility. It is equipped with 32 pin count. It supports the maximal supply voltage of 3.6V. It is able to work with the minimal supply voltage of 2.7V.
AD9748ACPZRL7 Features32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
32 pin count
32 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC® series
AD9748ACPZRL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9748ACPZRL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Audio Amplifier
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | TxDAC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 145mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD9748 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Unipolar |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 145mW |
| Number of Bits | 8 |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.25V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 210 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Min Output Voltage | 100mV |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Settling Time | 11ns (Typ) |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.25 LSB |
| Input Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 210 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±0.1, ±0.1 |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |