AD9762ARZ OverviewIn the package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), this product is provided. Supply voltage is 5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This is a type of FPGA that is part of the TxDAC® series of FPGAs. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~85°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tube. In total, the terminations of this piece are 28. AD9762 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 28 pins which are included in the design. In operation with 5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 5V. I am going to present you with a device that is equipped with 28 pins. The maximum supply voltage it can take is 5.5V. The device can function at a minimum voltage of 2.7V.
AD9762ARZ Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 pin count
28 pins
Minimal input voltage of 100mV
TxDAC® series
AD9762ARZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9762ARZ Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | TxDAC® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 160mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9762 |
| Pin Count | 28 |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| Power Dissipation | 160mW |
| Number of Bits | 12 |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 100mV |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.25V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 125 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 100mV |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 35ns (Typ) |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 Msps |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.75 |
| Height | 2.35mm |
| Length | 18.1mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |