AD9814JR OverviewMaterials from Tube are included in the package.A 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package can be used to save space.The CCD Signal Processor, 14-Bit type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling.Logic is the input type that is used.To prevent signal reflection off the ends of transmission lines, 28 terminations are utilized.In this case, it is configured with a 1 function.This device operates with a voltage of 5V.There are specific purposes for the pins of the 28 component.Using a supply current of 80mA, it can be used.A minimum voltage of 4.75V is maintained.5.25V represents the maximum supply voltage.
AD9814JR FeaturesWith 5V channels
consumer IC type: 4.75V
AD9814JR ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9814JR applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 80mA |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |