AD9822JRS OverviewThere is a package that contains materials from Tube.Sensor and detector interface is used to save space by using the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The characteristics of CCD Signal Processor, 14-Bit enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Logic.28 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.This device is configured with 1 functions.Pins on a 28 component are designed to serve the specific functions of that component.The current supply 73mA is permissible for use.The minimum supply voltage is maintained at 4.75V.5.25V is maintained as the maximum supply voltage.
AD9822JRS Featuresconsumer IC type: 4.75V
AD9822JRS ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD9822JRS applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Input Type | Logic |
| Current - Supply | 73mA |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |