AD9822JRSZRL OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are included in the package.A 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package can be used to save space.The CCD Signal Processor, 14-Bit type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling.Logic is the input type that is used.To prevent signal reflection off the ends of transmission lines, 28 terminations are utilized.By looking up its base part number, AD9822, related electronic parts can be found.In this case, it is configured with a 1 function.There are 28-pins on the device, so it is an electronic device.There are specific purposes for the pins of the 28 component.Surface Mount mounted in the way.Sensor and detector interface is possible to improve efficiency by maintaining the operating supply current at 90mA.If the supply voltage exceeds 5.35V, a failure will occur.When failure occurs, it is likely that the supply voltage will be below 4.75V.Data transmission is carried out using 3 channels.This voltage is used in applications with a supply voltage of 5V.
AD9822JRSZRL Featuresoperate temperature at the range of 90mA
AD9822JRSZRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9822JRSZRL applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | CCD Signal Processor, 14-Bit |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9822 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.35V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 90mA |
| Power Dissipation | 380mW |
| Input Type | Logic |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 15 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | -5 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Differential Nonlinearity | 0.65 LSB |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |