ADAU1961WBCPZ-RL OverviewSpace-saving is achieved by supplying it in the 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package. As a packaging method, Tape & Reel (TR) is adopted. The high-efficiency performance of this electronic part can be achieved in various applications due to its type of Audio. Mounting type Surface Mount is used. At -40°C~105°C, it can operate normally. It consists of 2 / 2 ADCs/ DACs. The analog circuit is powered by 2.97V~3.63V. Digital circuits are powered by 2.97V~3.63V supply voltages. To prevent signals from reflecting off of the transmission line, there are 32 terminations. The device has 32 pins. The pins are configured as 32. Its base part number ADAU1961 can be used to find other parts that are related. Surface Mount technology is used for mounting it to a PCB. It is recommended to maintain the maximum supply voltage at 3.65V. Converting analog signals to digital signals requires 2 A/D converters. Supply voltage should be maintained at 2.97V. 3.3V is the supply voltage that it can operate from. It is suitable for a variety of applications and is part of the Automotive series.
ADAU1961WBCPZ-RL FeaturesEmbedded in the 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~105°C
2 / 2 ADCs / DACs
2 A/D converters
ADAU1961WBCPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADAU1961WBCPZ-RL CODECs Interface ICs applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADAU1961 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | 2-Wire, I2C, I2S, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.65V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Data Interface | I²C, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.97V~3.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.97V~3.63V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 99 dB |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | No |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 96 / 98 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 98 / 98 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |