ADAV400KSTZ OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 80-LQFP case contains it. It has 80 terminations. You can use CONSUMER CIRCUIT to sort consumer ICs on a part. In order to operate this part, the minimum supply voltage (Vsup) must not be less than 3.15V volts. Vsup reaches its maximum (3.45V). When this device is used, IT ALSO REQUIRES 1.6V TO 2.0V SUPPLY can also be established. Several pins on the chip are 80-shaped. It is not recommended to use a temperature greater than 70°C.
ADAV400KSTZ FeaturesWith 80-LQFP channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
ADAV400KSTZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADAV400KSTZ Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 1.6V TO 2.0V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 80 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G80 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (14x14) |