ADC08D1520CIYB OverviewThe analogue to digital converter is designed with 8 Bits.The AD converter is embedded in the 128-LQFP Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 128 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.9V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 128 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 225 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 3G Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Folding Interpolating.There are 128 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 1.8V~2V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADC08D1520 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.There are several types of supply, categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.8V~2V.ADC converters can be mounted using Surface Mount.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 1.9V. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 2.35W.The number of channels is growing strong/weak: 2.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 1.5 Gsps.Simultaneous Sampling can be ensured when operating.
ADC08D1520CIYB Features1 Functions
128 basic kinds of terminations
128 pin count
ADC08D1520CIYB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADC08D1520CIYB ADC applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Simultaneous Sampling |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | 3A001.A.5.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 2.35W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.9V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADC08D1520 |
| Pin Count | 128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Folding Interpolating |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 1.5 Gsps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V~2V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V~2V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 3G |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY |
| Power Consumption | 2W |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.3516% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 1.5 Gsps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 47 dB |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |