![]()
Add to cart |
The ADE90001 is a highly accurate, fully integrated, multiphase energy and power quality monitoring device. Superior analog performance and a digital signal processing (DSP) core enable accurate energy monitoring over a wide dynamic range. An integrated high-end reference ensures low drift over temperature with a combined drift of less than ±25 ppm/°C maximum for
the entire channel including a programmable gain amplifier (PGA) and an analog-to-digital converter (ADC).
7 high-performance ADCs
Supports CTs and Rogowski coil (di/dt) sensors
Power quality measurements
±3°C accuracy from −40°C to +85°C
High-speed communication port: 20 MHz serial port interface (SPI)
Energy and power monitoring
Power quality monitoring
Protective devices
Machine health
Smart power distribution units
Polyphase energy meters
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADE9000 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 7 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Voltage - Supply, Analog | 3.3V |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |