ADE9078ACPZ OverviewI have packaged it in a way that is similar to 40-WFQFN Exposed Pad, CSP's.24 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tray package.40 termination is a method of terminating transmission lines with impedance matching devices.Using 2.7V~3.63V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 2.7V~3.63V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.As far as the supply voltage goes, it should be kept at 3.3V.As you can see, it is designed with 40 pins.In addition, it is equipped with a 40 pin count.The analog IC that is employed by this device is referred to as ANALOG CIRCUIT.Optimal conditions for operating the device are temperatures below 85°C.At this point, Vsup reaches its maximum value.
ADE9078ACPZ FeaturesADE9078ACPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADE9078ACPZ AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADE9078 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 7 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Number of Bits | 24 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.63V |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |