ADF4001SP1BRUZ OverviewThe Tube method is used for packaging clock ICs. As part of the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, this clock generator is embedded. In this clock generator, CMOS, TTL is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 200MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 2.7V~5.5V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of Clock logic. It has been classified as a Clock Generator (RF) electronic part, which means that it is a semiconductor. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number ADF4001.
ADF4001SP1BRUZ FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
ADF4001SP1BRUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4001SP1BRUZ Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Type | Clock Generator (RF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | ADF4001 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |