ADF4169CCPZ-RL7 OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 24 terminations in it. The peak reflow temperature is used to run 260. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 13.5GHz. As the supply voltage (Vsup) increases, it reaches 3.45V. Clock program is important to keep the supply voltage (Vsup) above 2.7V for the device to operate normally. Temperatures can be varied in the -40°C~125°C range. Depending on the component, a voltage of 2.7V~3.45V can be supplied. This component primarily serves the purpose of FMCW Radar. The output should be Clock. In order to find information about a part, you need to start at ADF4169. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 24 pins on this device. The board has 24 pins. 1.9V should be the supply voltage.
ADF4169CCPZ-RL7 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
with 24 Pins
operate supply voltage at the range of 1.9V
ADF4169CCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4169CCPZ-RL7 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4169 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PLL FREQUENCY SYNTHESIZER |
| Frequency (Max) | 13.5GHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Main Purpose | FMCW Radar |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |