ADF4355BCPZ OverviewTray-method packaging is used for clock ICs. The 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package contains this clock generator. It contains 32 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 3.3V. The input of this clock generator is designed to be Clock. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. This clock generator would require a maximum supply voltage of 3.45V. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3.15V~3.45V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. This electronic component is usually classified as a Fanout Distribution, Fractional N, Integer N, Clock/Frequency Synthesizer (RF) component. The clock-generating IC is a 32-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number ADF4355. It is possible to connect to the frequency generators via 32 pins. At a frequency of 6.8GHz, frequency generator is capable of achieving high efficiency.
ADF4355BCPZ FeaturesAvailable in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
ADF4355BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4355BCPZ Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Fanout Distribution, Fractional N, Integer N, Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 6.8GHz |
| Base Part Number | ADF4355 |
| Pin Count | 32 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |