ADG738BRU-REEL7 OverviewA copy of it is embedded in the package 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). In other words, it is packaged in a manner similar to Tape & Reel (TR). In order to achieve the high level of flexibility that it possesses, 1 circuits are used. A 8 Channel Analog Multiplexer is the logic type of the electrical device that we are discussing. There is an electronic part that is mounted in a Surface Mount-shaped arrangement. It can be said that there is a technique of terminating transmission lines that uses a device that matches the characteristics of the line impedance, called 16 terminations. Keeping the supply voltage above 3V is necessary for normal operation of the device. There is a 16 pin count that is included in this device. There is a maximum voltage supply (Vsup) reached when 5.5V is reached. A higher supply voltage (Vsup) should be used than the lower supply voltage (2.7V). A strong/weak growth can be seen in the number of channels: 8.
ADG738BRU-REEL7 Features 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
16 pin count
ADG738BRU-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADG738BRU-REEL7 Universal Bus Functions applications.
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
Washing machine
Range hood
Refrigerator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Logic Type | 8 Channel Analog Multiplexer |
| Off-state Isolation-Nom | 55 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.4Ohm |
| Switch-on Time-Max | 70ns |
| Switch-off Time-Max | 25ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |