ADG751ARM-REEL7 OverviewFor your convenience, this part includes {0} functions.
ADG751ARM-REEL7 FeaturesADG751ARM-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADG751ARM-REEL7 Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Video |
| Additional Feature | SINGLE T-SWITCH |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Channels | 1 |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 18Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 65 dB |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-off Time-Max | 6ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V~5.5V |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |