ADG752BRMZ OverviewThere is a wide variety of applications for which it is suitable, including (0).
ADG752BRMZ FeaturesADG752BRMZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADG752BRMZ Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 18Ohm |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO BE OPERATED FROM 4.5 TO 5.5V |
| Max Power Dissipation | 500nW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADG752 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 1nA |
| Power Dissipation | 500nW |
| Max Supply Current | 100nA |
| Turn On Delay Time | 8 ns |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 250MHz |
| Turn-Off Delay Time | 3 ns |
| On-State Resistance (Max) | 18Ohm |
| High Level Output Current | 30mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.2Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.8V~5.5V |
| Height | 850μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |