ADG799ABCPZ-REEL OverviewIt is suitable for a wide range of applications, including {0}.
ADG799ABCPZ-REEL FeaturesADG799ABCPZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADG799ABCPZ-REEL Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make, RGB |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 5.5Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Additional Feature | ALSO OPERATE AT 5V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADG799 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 3 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Operating Supply Current | 1nA |
| Number of Bits | 3 |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 230MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:2 |
| Off-state Isolation-Nom | 60 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1.85Ohm |
| Switch-on Time-Max | 266ns |
| Switch-off Time-Max | 260ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V 5V |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |