ADN2811ACPZ-CML-RL OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 48 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 2.66GHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of SONET/SDH, STM. In order to find information about a part, you need to start at ADN2811. There are 48 pins on this device. The board has 48 pins. 3.3V should be the supply voltage. When the supply current is set to 214mA, this part can operate. This device uses a ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT telecom IC.
ADN2811ACPZ-CML-RL FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
ADN2811ACPZ-CML-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADN2811ACPZ-CML-RL application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADN2811 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 214mA |
| Nominal Supply Current | 214mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Frequency (Max) | 2.66GHz |
| Data Rate | 2.7 Gbps |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| -3db Bandwidth | 1.9 GHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | SONET/SDH, STM |
| Length | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |