ADN2815ACPZ OverviewThe Tray package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 32 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. 1 are present on the device. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of SONET/SDH. The output should be LVDS. In order to find information about a part, you need to start at ADN2815. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 32 pins on this device. The board has 32 pins. 3.3V should be the supply voltage. A 2 output can be maintained on the device. When the supply current is set to 131mA, this part can operate. An excellent efficiency can be achieved when working at a frequency of 1.25GHz. SONET;SDH is a suitable part for this part.
ADN2815ACPZ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVDS
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
ADN2815ACPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADN2815ACPZ application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Integrated Circuit (IC) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SONET;SDH |
| Max Power Dissipation | 472mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 1.25GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADN2815 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 131mA |
| Nominal Supply Current | 131mA |
| Power Dissipation | 472mW |
| Max Supply Current | 131mA |
| Data Rate | 1.25 Gbps |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | SONET/SDH |
| Height | 750μm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 5.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |