ADN2816ACPZ OverviewThe Tray package contains it. There is a case with 32-WFQFN Exposed Pad, CSP included. Mounting type Surface Mount is recommended. Clock program contains 32 terminations. There is 3.3V voltage provided by the part. To run 260, we use the peak reflow temperature of this part. The device has 1. The operating temperature range of -40°C~85°C can be varied. Components can supply voltages of 3V~3.6V. The component's main purpose is SONET/SDH. Output LVDS is intended. If you want to search for information about a part, you can use ADN2816. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 32 pins on the device. There are 32 pins on it. Circuits application is recommended to keep the supply voltage at 3.3V volts. There is the ability to maintain 2 outputs on the device. Supply current can be operated at 111mA. In the case of 675MHz, it is capable of achieving excellent efficiency. The part based on SONET;SDH is suitable for it.
ADN2816ACPZ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVDS
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
ADN2816ACPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADN2816ACPZ application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SONET;SDH |
| Max Power Dissipation | 366mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 675MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADN2816 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 111mA |
| Nominal Supply Current | 122mA |
| Power Dissipation | 366mW |
| Max Supply Current | 122mA |
| Data Rate | 675 Mbps |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | SONET/SDH |
| Height | 830μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |