![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADP1614 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 94 % |
| Output Voltage | 20V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 4A |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 1.1mA |
| Nominal Supply Current | 1.1mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 4A Switch |
| Max Output Voltage | 20V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.3MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Height | 800μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |