ADP-2-1W+ OverviewSeveral packaging options are available for convenient transportation, including 7.87 mm x 5.59 mm x 4.11 mm.Package number MouseReel is ready for power buffer.Here's a typical 2-Way Core, Wire Power Splitter.The power buffer plays an important role in the industry, along with other Filters.This is a ADP splitter.
ADP-2-1W+ FeaturesA standard Filters.
ADP-2-1W+ ApplicationsThere are a lot of Mini-Circuits
ADP-2-1W+ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Package / Case | 7.87 mm x 5.59 mm x 4.11 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Mini-Circuits |
| Brand | Mini-Circuits |
| RoHS | Details |
| Mounting | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ADP-2 |
| Mfr | Mini-Circuits |
| Product Status | Active |
| Series | ADP |
| Packaging | MouseReel |
| Size / Dimension | 0.310 L x 0.220 W x 0.162 H (7.87mm x 5.58mm x 4.11mm) |
| Type | 2-Way Core, Wire Power Splitter |
| Subcategory | Filters |
| Frequency | 650 MHz |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Impedance | 50 Ohms |
| Bandwidth | |
| Product Type | Signal Conditioning |
| Specifications | Isolation (Min) 20dB, 3° Imbalance (Max) |
| Frequency Range | 1 MHz to 650 MHz |
| Insertion Loss | 0.5 dB |
| Product | Splitter Filter Modules |
| Product Category | Signal Conditioning |