ADS1192IPBS OverviewI have packaged it in a way that is similar to 32-TQFP's.16 Bits were used in the design of this electronic part.There is an embedded version of it in the Tube package.32 termination is a method of terminating transmission lines with impedance matching devices.Using 2.7V~5.25V, this electrical device converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device has a supply/digital voltage of 1.7V~3.6V which indicates the power supply/digital voltage.The base part number of the product allows the identification of its related parts based on the part number.As far as the supply voltage goes, it should be kept at 3V.As you can see, it is designed with 32 pins.To ensure the reliability of the device, it operates at a minimal operating temperature of -40°C.As a result, it is operating at a temperature which is maximal for its reliability, which is 85°C.In addition, it is equipped with a 32 pin count.In addition to that, it supports the maximum voltage of the 5.25V supply.As the maximal voltage supplied for its operation reaches 1.7V, it is considered to be in operation.A DC switching regulator such as this one is operated by a supply current having a value of 250μA.An electrical device of this type is known as a General Purpose device.The 1 converters will be able to convert both numbers and figures into words and vice versa.During operation, it operates at the maximum supply voltage (DC) available to 3.6V.There is only one supply voltage (DC) that it operates with, which is the minimal one.
ADS1192IPBS FeaturesADS1192IPBS ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1192IPBS AFE applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 740μW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1192 |
| Pin Count | 32 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Operating Supply Current | 250μA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.6V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 125 sps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 92 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.7V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |