ADS1194CPAGR OverviewIn the way of 64-TQFP, it is packaged.In this electronic part, 16 Bits have been used.Tape & Reel (TR) contains it.An impedance-matching device terminates a transmission line with a 64 termination.An electrical device like this provides regulated DC power for driving a load by converting alternatives voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage).This electrical device has a voltage of 1.65V~3.6V for its supply/digital input.In accordance with the base part number, its related parts can be identified.Supply voltage should remain at 3V.There are 64 pins on it.The minimum operating temperature is 0°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 70°C ensures its reliability.64 pins are included.5.25V's maximal supply voltage is supported by this device.In order to operate, the maximum voltage supplied reaches 1.65V.Its power is 5.7mW Watts.There is a type General Purpose electrical device here.It is possible for microcontrollers to read and process analog signals such as voltage using 8 A/D converters.When 3.6V is at its maximum supply voltage (DC), it operates.The ALSO OPERATES WITH 1.65V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY factor also contributes to its characteristics.Using 1.65V's minimal supply voltage (DC), it operates.
ADS1194CPAGR FeaturesADS1194CPAGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1194CPAGR AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Power (Watts) | 5.7mW |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 1.65V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 3.3mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1194 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 3mW |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 97 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |