ADS1198CPAG OverviewPackaged in the manner of 64-TQFP.An electronic part designed with 16 Bits is used in this product.As part of the Tray package, it is embedded.64 termination involves impedance-matching a transmission line.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 2.7V~5.25V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 1.65V~3.6V volts.The base part number identifies its related parts.As long as the supply voltage is kept at 3V, it is fine.64 pins are used to design it.Ensure its reliability by operating at 0°C°C minimum operating temperature.For reliability, the maximum operating temperature is 70°C.The pin count is 64.Ensures that 5.25V is supplied with its maximum supply voltage.A maximum voltage of 2.7V is required for its operation.This electrical device is powered by 8.2mW Watts.Electrical devices of this type are General Purpose.Using 8 converters, you can convert figures or numbers into words.Supply current is nominally equal to 1.6mA.In order to operate it, 3.6V must have a maximum supply voltage (DC).There is also a ALSO OPERATES WITH 1.65V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY component to it.The DC supply voltage (1.65V) is the minimum it requires to operate.
ADS1198CPAG FeaturesADS1198CPAG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1198CPAG AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Power (Watts) | 8.2mW |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 1.65V TO 3.6V DIGITAL SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 4.8mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1198 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 1.6mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 4.3mW |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 8 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 97 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |