ADS1262IPW OverviewThe analogue to digital converter is designed with 32 Bits.The AD converter is embedded in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 28 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 10 channels.There are ADC, DELTA-SIGMA converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 38.4k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-PGA-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Sigma-Delta.There are 28 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 4 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADS1262 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Depending on the supply type, analogue to digital converters can be categorized by Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~5.25V.There is a possibility of mounting the analogue to digital converter by using the Surface Mount axis.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.25V.5, 10 inputs are employed.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 5V.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -0.9V.PGA, Temperature Sensor can be ensured when operating.The maximal supply current amounts to 6.5mA.
ADS1262IPW Features1 Functions
28 basic kinds of terminations
Minimal supply voltage of 4.75V
ADS1262IPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1262IPW ADC applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | PGA, Temperature Sensor |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | ADS1262 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 32 |
| Supply Current-Max | 6.5mA |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Number of Inputs | 5, 10 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 4 B |
| Sampling Rate | 38.4 ksps |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.25V |
| Number of Analog In Channels | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 38.4k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 27mW |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Format | SERIAL |
| Analog Input Voltage-Min | -0.9V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |