ADS1294RIZXGR Overview64-LFBGA is the way it is packaged.24 Bits were used to design this electronic part.The Tape & Reel (TR) package contains it.In 64 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 2.7V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 1.65V~3.6V has a 1.65V~3.6V supply voltage/digital voltage.It is possible to identify its related parts based on its base part number.3V should be the supply voltage.With 64 pins, it is designed.This device operates at the minimal operating temperature of -40°C in order to ensure its reliability.To ensure its reliability, it operates at a maximum operating temperature of 85°C.There are 64 pins on it.It is capable of supporting 5.25V's maximum supply voltage.During its operation, it is supplied with a maximum voltage of 1.65V.DC switching regulator operating at 2.75mA supply current.This electrical device has the type General Purpose.4 converters will convert numbers into words and figures into words.With the maximum supply voltage (DC) of 3.6V, it operates.In addition, IT ALSO REQUIRES DIGITAL SUPPLY OF 1.65V TO 3.6V is a characteristic of it.1.65V is the minimum supply voltage (DC) that it operates on.
ADS1294RIZXGR FeaturesADS1294RIZXGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1294RIZXGR AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Package / Case | 64-LFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES DIGITAL SUPPLY OF 1.65V TO 3.6V |
| Max Power Dissipation | 10.1mW |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | ADS1294 |
| Pin Count | 64 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Operating Supply Current | 2.75mA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 32 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~3.6V |
| Power Consumption | 4.1mW |
| Number of Converters | 4 |
| Conversion Rate | 32 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 112 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.65V |
| Height | 1.45mm |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Thickness | 1.01mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |