ADS1299-6PAGR Overview64-TQFP is how it's packaged.It is designed with 24 Bits.This file is embedded in the Tape & Reel (TR) package.A 64 termination matches the impedance of a transmission line.This electrical device supplies/analog voltage 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 1.8V~3.6V.As a result of the base part number, it is possible to find its related parts.It is recommended that the supply voltage be left as 5V.This board is designed with 64 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -40°C.For reliability, it operates at 85°C, its maximal operating temperature.Power is measured in Watts for this electrical device.When operating normally, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 1.8V.There are 6 channels on the A/D converter.Depending on the source voltage and the output voltage, there are ADC, DELTA-SIGMA converters.
ADS1299-6PAGR FeaturesADS1299-6PAGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS1299-6PAGR AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power (Watts) | 33mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1299 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Number of Bits | 24 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 6 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 4.5V |
| Output Format | SERIAL |
| Analog Input Voltage-Min | -4.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |