![]()
Add to cart |
The ADS1299IPAGR is a four-, six-, and eight-channel, low noise, 24-bit, simultaneous-sampling delta-sigma (ΔΣ)analog-to-digital converters (ADCs) with a built-in programmable gain amplifier (PGA), internal reference, and an onboard oscillator. The ADS1299IPAGR incorporates all commonly-required features for
extracranial electroencephalogram (EEG) and electrocardiography (ECG) applications. With its high levels of integration and exceptional performance, the ADS1299IPAGR enables the creation of scalable medical instrumentation systems at significantly reduced size, power, and overall cost.
Up to Eight Low-Noise PGAs and Eight HighResolution Simultaneous-Sampling ADCs
Input-Referred Noise: 1 μVPP (70-Hz BW)
Input Bias Current: 300 pA
Data Rate: 250 SPS to 16 kSPS
CMRR: –110 dB
Programmable Gain: 1, 2, 4, 6, 8, 12, or 24
Built-In Bias Drive Amplifier, Lead-Off Detection, Test Signals
Built-In Oscillator
Internal or External Reference
Flexible Power-Down, Standby Mode
Electroencephalogram (EEG) Study
Fetal Electrocardiography (ECG)
Sleep Study Monitor
Bispectral Index (BIS)
Evoked Audio Potential (EAP)
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 42mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS1299 |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 3.35V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Operating Supply Current | 7.14mA |
| Number of Bits | 24 |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 16 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 41mW |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 16 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 4.5V |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 121 dB |
| Analog Input Voltage-Min | -4.5V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |