ADS131E08IPAGR OverviewIn this case, it is packaged in the same way as 64-TQFP.A 16, 24-Bit electronic part was designed for this application.It is included in the Tape & Reel (TR) package.It is the practice of terminating transmission lines with impedance-matching devices.2.7V~5.25V serves as the supply/analog voltage for this electrical device, which transforms AC voltage into regulated DC voltage and provides regulated DC power to drive a load.This electrical device is supplied with 1.8V~3.6V as the digital voltage or supply voltage.Using the base part number of a component, its related parts can be found based on that number.It is recommended to keep the supply voltage at 3V.64 pins are used in the design of this board.In order to ensure its reliability, it operates at the minimal operating temperature of -40°C.In order to ensure the reliability of the system, it operates at the maximum operating temperature of 105°C.The maximum voltage that can be supplied by 5.25V is supported by it.There is a maximum voltage provided for its operation that reaches 1.8V.As long as the supply voltage is maintained at 3V, the efficiency will be high if the supply voltage is kept at 3V.As the supply current for this DC switching regulator is 5.8mA, it operates from this current.General Purpose is the type of electrical device that this is.The device operates with a maximum supply voltage (DC) of 3.6V.In order for it to operate, it has to have a minimum voltage supply (DC) of 1.8V.
ADS131E08IPAGR FeaturesADS131E08IPAGR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS131E08IPAGR AFE applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 17.6mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADS131E08 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 8 |
| Polarity | Bipolar |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Current | 5.8mA |
| Power Dissipation | 17.6W |
| Number of Bits | 16, 24 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 64 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V~3.6V |
| Power Consumption | 6mW |
| Conversion Rate | 64 ksps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 107 dB |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.8V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |