ADS7843E/2K5G4 OverviewThis package is housed in a Tape & Reel (TR) format.It was sent with the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.Devices with Serial interfaces provide better data acquisition performance.A Surface Mount-axis is mounted on the part.The circuit must be re-done if your meter does not read 2.7V~5V for the supply voltage as this unit is designed to do.This chip should operate at -40°C~85°C degrees Celsius on average.In total, there are 16 terminals with their own functions.A part number ADS7843 identifies this device as a base part.There are a total of 16 pins on the part.It provides a voltage reference for External.You can use this 16-pin data acquisition device for your specialized applications.The product has been adapted to Surface Mount to maximize design flexibility.Acquires 12-bit data with high resolution.Parts requiring 2.5μA supply current to function normally require current from the 2.5μA supply.In order to run this gadget properly, a voltage of 2.7V should be the supply voltage.Part 2.7V requires 2.7V power supplies.In order to accommodate high-level analog source acquisition, 4 analog IN channels are implemented.
ADS7843E/2K5G4 FeaturesADS7843E/2K5G4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7843E/2K5G4 Touch Screen Controllers applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 73.793809mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Base Part Number | ADS7843 |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | 2.7V |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 2.5μA |
| Nominal Supply Current | 80μA |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Conversion Time-Max | 6μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |