ADS7845E/2K5 OverviewHoused in a Tape & Reel (TR) package.Dispatched with the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package.For better data acquisition performance the device adapts Serial interface.The part is mounted in the Surface Mount.If your meter doesn't read 2.7V~5.5V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.The average operating temps for this chip should be -40°C~85°C.There are 16 terminals in total, which has their own funcitions.ADS7845 is the base part number of this device.In total, there are 16 pins of the part.It provides with External voltage reference.16-pin data acquisition device for your specialized needs.This is a high resolution 12-bit data acquisition device.To fully run this gadget, a supply voltage of 2.7V is recommended.This video processing device combines 1 channels to achieve amazing performance.In consideration of high-level analog source acquisition, 1 analog IN channels are implemented.
ADS7845E/2K5 FeaturesADS7845E/2K5 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7845E/2K5 Touch Screen Controllers applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 73.793809mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Base Part Number | ADS7845 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Nominal Supply Current | 280μA |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0488% |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Conversion Time-Max | 6μs |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 5 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |