ADS7846NG4 OverviewPackaged in a Tube.16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package was dispatched with this item.The device adapts SPI interface for better data acquisition performance.Surface Mount-axis mounts the part.Your meter should read 2.2V~5.25V for the supply voltage if it does not, you might have to redo the circuit.This chip should operate at an average temperature of -40°C~85°C.In total, there are 16 terminals, each with its own function.This device has the part number ADS7846 as its base.16 pins make up the total number of pins on the part.Voltage reference External Internal is provided by it.For your specialized needs, a 16-pin data acquisition device is available.Linear devices can be powered by voltages as low as 2.2V.A Surface Mount has been added to this product in order to enhance its design flexibility.12-bit data acquisition device with high resolution.The part cannot be supplied at voltages exceeding 5.25V.500μA supply current is required for normal function status of the part.Ideally, this gadget should be powered by a voltage of 2.7V.With this video processing device, you can achieve amazing performance by combining 6 channels.Hobbyists and professionals alike enjoy using this ANALOG CIRCUIT analog data-acquisition device.
ADS7846NG4 FeaturesADS7846NG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS7846NG4 Touch Screen Controllers applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.2V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.7V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS7846 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.2V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | SPI |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Nominal Supply Current | 280μA |
| Number of Bits | 12 |
| Conversion Rate | 125 ksps |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Voltage Reference | External Internal |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |