ADS8353IPW OverviewThe analogue to digital converter is designed with 16 Bits.The AD converter is embedded in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 16 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 16 pin count.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~125°C.The number of samples of audio recorded every second is 600k Hz.The input type of this electronic AD converter is Pseudo-Differential, Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADS8353 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.A supply type can be classified by a Analog, Digital number.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 1.65V~5.5V.It is possible to mount the analogue to digital converter using Surface Mount.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The ADC converter operates from 3.35V power supplies.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 42.5mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 50mW.The number of channels is growing strong/weak: 2.Simultaneous Sampling can be ensured when operating.The maximal supply current amounts to 10mA.The reference voltage amounts to 2.5V.
ADS8353IPW Features1 Functions
16 basic kinds of terminations
16 pin count
3.35V power supplies
ADS8353IPW ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS8353IPW ADC applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Weight | 62.99264mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Simultaneous Sampling |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| Max Power Dissipation | 50mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | ADS8353 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 3.35V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Power Dissipation | 42.5mW |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Current-Max | 10mA |
| Input Type | Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Voltage | 2.5V |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 600 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Sampling Rate (Per Second) | 600k |
| Power Consumption | 45mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0038% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 89 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.6 LSB |
| Conversion Time-Max | 0.73μs |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |